Kalendarz biodynamiczny    

Kalendarz biodynamiczny od wielu lat jest powszechnie wykorzystywany przez działkowców w racjonalnej praktyce ogrodniczej. Podaje on wpływ położenia księżyca na rozwój roślin uprawnych. Wpływ ten znany był od wielu wieków. Wiemy, że Księżyc oddziaływuje na przypływy i odpływy wód morskich. A przecież rośliny w 70 do 90 procentach składają się z wody. Woda zawarta w roślinach podlega tym samym wpływom co wody mórz czy oceanów.Droga Księżyca nad horyzontem przypomina drogę Słońca w cyklu rocznym. Najniżej nad horyzontem Słońce przebywa w zimie (przed Bożym Narodzeniem). Od stycznia nie tylko zwiększa się długość dnia, ale też słońce coraz wyżej się wznosi. Najwyższy punkt osiąga pod koniec czerwca, by znowu w drugiej połowie roku obniżać swój bieg nad horyzontem. Podobną drogę przebywa Księżyc ale nie w cyklu rocznym, lecz miesięcznym. Najwyższą pozycję osiąga, gdy jest na tle gwiazdozbioru Bliźniąt, a najniższą na tle Strzelca. Droga od Strzelca do Bliźniąt to wznoszenie, a od Bliźniąt do Strzelca to opadanie. Krążący wokół Ziemi Księżyc w wyniku przyciągania wywołuje zjawisko przypływów i odpływów morza. Różnica w poziomie morza sięga niekiedy nawet 12 metrów. Podnoszący się Księżyc wznosi soki rośliny do góry. Zebrane np. w tym czasie soczyste owoce doskonale się przechowują. Kwiaty ścięte, umieszczone w wazonie dłużej niż zwykle cieszą nasze oczy.
Opadający Księżyc nie podnosi tak energicznie soków jak w trakcie wznoszenia. Dlatego soki pobrane przez roślinę pozostając w części podziemnej sprzyjają rozbudowie systemu korzeniowego. Drzewa leśne ścinane w tym czasie dają drewno najlepszej jakości. Ze względu na brak soków nie ulega ono atakowi szkodników.

Jak korzystać ze wskazówek zawartych w kalendarzu
Korzystanie ze wskazówek zawartych w kalendarzu jest dosyć proste. Wystarczy wszystkie zabiegi na działce wykonywać zgodnie z zawartymi tam wskazówkami, aby osiągnąć dobre efekty. Oczywiście nie zapominając o płodozmianie, racjonalnym nawożeniu naturalnymi nawozami, biologicznej ochronie roślin przed chorobami i szkodnikami oraz walce z chwastami.
Pierwsza kolumna podaje dzień tygodnia. W drugiej kolumnie znajdziemy nazwę dnia tygodnia W trzeciej kolumnie, co kilka dni, zamieszczone są godziny wschodu i zachodu Słońca. Wszystkie godziny w kalendarzu podane są w czasie urzędowym. Zostały w nim uwzględnione zmiany czasu w roku 2008 w dniach 29/30 marca i 25/26 października. W tej samej kolumnie podawane są dodatkowe informacje dotyczące: faz księżycowych (kwadr, nowiu i pełni). Są to informacje uzupełniające, które jednak mają wpływ na wnioski podawane w kolumnie czwartej, w której podane są zalecenia ogrodnicze. Trzecia kolumna wyszczególnia ponadto dni sprzyjające uprawie określonych części roślin według zależności gwiazdozbiór – element – część rośliny. Dokładne godziny uprawy tych roślin zamieszczono w charakterystyce każdego miesiąca kalendarzowego, która zamieszczona jest niżej.

Wszystkie dni są podzielone na cztery grupy. Wyróżniono dni:

Image1. Korzeniowe

Image  2. Liściowe

Image    3. Kwiatowe

Image    4. Owocowe

Rośliny korzeniowe to: burak, chrzan, cykoria, marchew, pietruszka korzeniowa, rzepa, rzodkiewka, seler
korzeniowy, skorzonera, pasternak. Także dobre efekty osiąga się zaliczając do tej grupy: ziemniaka, cebulę,
czosnek, pora i szparaga.
Rośliny liściowe to: kapusta, kalarepa, jarmuż, pietruszka naciowa, seler naciowy, boćwina, szczypiorek, sałata,
szpinak, szczaw oraz mimo, że częścią użytkową jest kwiat - brokuł i kalafior.
Rośliny kwiatowe to: wszystkie kwiatowe rośliny ozdobne, a z roślin jadalnych jest nią słonecznik.
Rośliny owocowe to: bób, cukinia, dynia, fasola, groch, ogórek, pomidor, papryka, kukurydza, soja, truskawka,
poziomka i wszystkie roślin sadownicze.

W kolumnie czwartej zaznaczono „Czas sadzenia” – jest to czas szczególnie sprzyjający wykonywaniu prac w
ogrodzie. Ponieważ kalendarz księżycowy różni się od słonecznego, dlatego co roku jest przygotowywany nowy, zaś dane zawarte w ubiegłorocznym kalendarzu stają się nieaktualne.

Marzec. W pierwszych dniach marca można wysiać spóźnione selery, sałatę na rozsadniku lub w inspektach. Do gruntu najwcześniejsze siewy korzeniowych: marchwi, pietruszki, rzodkiewki, pasternaku, skorzonery, cebuli wysiewamy pod koniec miesiąca, w dniach korzeniowych. Także groch, bób (w dniach owocowych), sałatę (w dniach liściowych) i niektóre zioła wysiewamy w tym czasie oraz sadzimy dymkę cebuli. Wczesne siewy, jeśli pozwoli pogoda, dają najlepsze, zdrowe rośliny, a my szybko korzystamy ze świeżych nowalijek – sałaty czy rzodkiewki.
Nasiona tych gatunków kiełkują przy niskich temperaturach, a siewki są wytrzymałe na mrozy wiosenne. W marcu kontynuujemy produkcję rozsady. W dniach liścia wysiewa się kalarepę, majeranek, bazylię. W dniach owocu wysiewa się pomidor, paprykę, oberżynę. W dniach kwiatu rośliny ozdobne: portulakę, szarłat, zatrwian, floksy, astry, aksamitkę, cynię. Bezpośrednio do gruntu sieje się: smagliczkę, nagietek, miłka wiosennego, groszek pachnący, mak, czarnuszkę. Oczywiście rośliny te wysiewa się w dniach kwiatowych.
Wczesna wiosna to dobry czas na sadzenie nowych drzewek owocowych i krzewów oraz na przesadzanie bylin w okresie opadającego Księżyca, np. ziół, melisy cytrynowej, tymianku, szałwii. W tym okresie także należy ciąć drzewa i krzewy, formować korony, usuwać suche gałęzie, przycinać wcześnie kwitnące byliny.
Wiosna to dobry czas do przygotowania własnych sadzonek porzeczki, agrestu, jeżyn, bukszpanu. W marcu – nie wcześniej – przycina się młode drzewka posadzone jesienią. Wszystkie rany po cięciu powinny zostać zabezpieczone balsamem sadowniczym. Maliny owocujące na jednorocznych pędach powinny być wycięte w terminie wiosennym. Maliny owocujące na pędach drugorocznych można także ciąć, jeśli nie uczyniliśmy tego po zbiorach.
Warzywa wieloletnie, takie jak rabarbar, szczaw, cebula siedmiolatka, wymagają pobudzenia do wzrostu, poprzez wzruszenie gleby i zasilenia pogłównie dobrze rozłożonym kompostem. Zabiegi te dobrze jest wykonać w dniach liściowych przy opadającym księżycu. Podobnie postępujemy przy porządkowaniu rabat z roślinami ozdobnymi. Uprawki te wykonane winny być w dniach kwiatowych, przypadających w czasie opadającego księżyca. Te same dni są polecane do przycinania róż, forsycji i innych kwitnących krzewów.

Dni liściowe     6 od 14.oo, 7, 8 do 15.oo, 15, 16, 24, 25, 26 do 15.oo

Dni korzeniowe 1 do 20.oo, 2, 3, 4 do 6.oo, 11, 12 do 19.oo, 19 od 10.oo, 20, 21 do 17.oo, 29,30,31 do 16.oo

Dni owocowe  1 do 20.oo, 8 od 15.oo, 9, 10 do 17.oo, 17, 18, 27, 28

Dni kwiatowe  4 od 6.oo, 5, 12 do 19.oo, 13, 14, 21 od 17.oo, 22, 23, 31 od 16.oo

Dni niekorzystne 6 do 14.oo, 10 do 17.oo, 19 do 10.oo, 26 od 15.oo

Czas wznoszenia od 1 do 13 marca i od 28 do 31-go

Czas opadania  od 14 do 27 marca